Підсумки жнивної кампанії 2019 року та перспективи 2020 року
  • Скарбничка практичних рішень.

    Підсумки жнивної кампанії 2019 року та перспективи сезону 2020 року.

     За останні десять років фактично вся територія України стала зоною ризикового землеробства.  Навіть у західних регіонах спостерігаються нетипові погодні умови:  затяжні дощові періоди  змінюються посухою і навпаки. Урожаї  завжди сильно залежали від погодних умов. Саме погода є або вірним помічником аграріїв або створює величезні проблеми. З розвитком технологій вплив людського фактору на врожай з кожним роком стає меншим,  а вплив погодних умов – особливо в контексті зміни клімату, росте. Вченими визначено, що підвищення середньодобової температури повітря всього на декілька градусів за Цельсієм  призвело до переміщення кліматичних зон в Україні на 200 км.  Тому, змінилося географічне розповсюдження культур: ті, котрі традиційно вважалися теплолюбивими,  південними, наприклад сорго,  уже вирощуються по всій території України.

     Підводячи підсумки 2019 року потрібно зазначити, що висіяні з осені 2018 року озимий ячмінь, пшениця, ріпак та жито  добре перезимували. Попри короткочасні дощі, які пройшли в період жнив, погодні умови,  все таки, були сприятливими для  вчасного збору врожаю. Крім того,  жнивна кампанія 2019 року стартувала на 7 - 8 днів раніше в порівнянні з минулим роком та пройшла без втрат і в стислі строки.

     Цьогоріч врожайність зернових  була вища. За офіційними даними агрополітики України,  приріст урожайності зернових культур  в південних областях складав 3 - 4 ц/га, а в центральних - 5 ц/га і вище. Завдяки  сухій погоді та швидким темпам збору,  пшениця, що поступала на елеватор, мала високі хлібопекарські якості. Тож, Україна буде з хлібом.

     Незважаючи на вдалі жнива, осіння посівна  кампанія  2019 року  є не  такою оптимістичною.  Бездощова  осінь змусила аграріїв сіяти в суху землю, тому сходи отримали нерівномірні та зріджені. Відбір  грунтових проб показав, що запаси вологи в метровому шарі грунту , навіть в центральних та західних регіонах України,  близькі до мінімальних.  Експерти  прогнозують, що аграрії змушені будуть пересівати озимі культури, бо ослаблені посухою сходи мають менше шансів вдало перезимувати, а у деяких випадках, існують  ризики зовсім не отримати сходів. Тому, виникає питання, чим пересівати? Зазвичай,  в таких випадках аграрії згадують про сорго,  яке неодноразово виручало в скрутних ситуаціях.

     За словами спеціалістів  ДП Рейлін, цього року відмічається підвищений інтерес до сорго. Продаж насіння сорго стартував  достатньо  рано -  ще наприкінці літа, коли були зібрали перші врожаї зернового сорго. Ціна на товарне зерно сорго в 2019 році є достатньо привабливою та становить  близько 150 $ за тонну, що лише на 15 $ нижче за ціну на зерно кукурудзи. Така різниця в ціні є типовою на світовому ринку. Очікують, що в 2020 році ціна на  зерно сорго дещо зросте, що пов»язано з можливим зменшенням валового збору кукурудзи  через осінню посуху і низькі запаси грунтової вологи. Тож,  2020 рік може стати роком соргового буму, як це було в 2012 році.

     Враховуючи ситуацію, яка склалася, радимо обирати гібриди сорго, виходячи із весняних запасів вологи в метровому шарі грунту. При мінімальних запасах вологи (50-60 мм) обирайте ранні невисокорослі гібриди такі як Юкі та Зуні. Це дозволить зекономити вологу на формування вегетативної маси та рано звільнити поле. Якщо вологи в метровому шарі близько 100 мм – можна сміливо висівати більш інтенсивні гібриди, такі як Ютамі, Майло В та Понкі. 

    Висіваючи цукрові гібриди сорго  на силос, зверніть увагу, що сумісні посіви з кукурудзою покращують його якість та поживність. У більш посушливих регіонах для заготівлі силосу  рекомендуємо робити суміжні посіви цукрових гібридів Мохавк, СС 506 чи ранньостиглого Су  з безкитицевим гібридом цукрового сорго Г 1990, що довго залишається зеленим та соковитим.

    Візьміть на озброєння, що весняний підсів в існуючі посіви озимого гороху сорго - суданкових гібридів  Юте БМР з підвищеною перетравністю зеленої маси, чи швидкоростучого Косо,  дозволить отримати з однієї площі два врожаї – зелену масу гороху та, пізніше, сорго-суданкову зелену масу,  яку можна використати для приготування сіна чи сінажу.  

    Для тваринницьких молочних підприємств також буде цікавим силосний гібрид Кейто, який формує вегетативну масу заввишки 1,8 - 2 м і повноцінну волоть з крупним зерном. Силосний гібрид Кейто є  конкурентним з кукурудзою за поживністю. Щоб отримати силос якнайкращої якості та поживності, збирайте Кейто вчасно: при зміні забарвлення волоті, коли вона наполовину набуде воскової стиглості і наполовину залишиться у молочно-восковій. За більш пізнього збирання  засвоюваність зерна та силосу, відповідно, зменшується. Використання консервантів для силосування також сприяє покращенню якості та поживності силосу.

    Якщо дозволятиме волога, практикуйте пожнивні посіви зернового сорго ранніх гібридів Юкі та Зуні,  але робіть це  не пізніше третьої декади червня. Посів здійснюйте  сівалками прямого висіву,  обираючи неширокі міжряддя, за яких гібриди менше кущаться, а волоті достигають одночасніше.

    За умови вирощування сорго - суданкових гібридів з використанням поливу,  ви гарантовано отримаєте чотири покоси за вегетацію.

    Плануйте сівозміни заздалегідь, купляйте посівний матеріал в міжсезонні чи на початку сезону, коли насіннєві компанії найчастіше пропонують знижки та проводять різноманітні акції, щоб заохотити виробника.

    Обирайте якісне насіння від надійних постачальників, що гарантує отримання дружніх сходів та високих врожаїв!

                                                  

    Шановні виробники та партнери!

    Скористайтеся вигідною пропозицією від ДП Рейлін та придбайте високоякісне насіння сорго за акційними цінами! Ми дбаємо про Вас та бажаємо Вам гарних врожаїв і процвітання!

                                  

25 листопада 2019

ДП Рейлін починає акцію для виробників сорго!

plant

Шановні виробники та партнери! Скористайтеся  пропозицією від ДП "Рейлін" - провідног...

ЧИТАТИ ДАЛІ

plant

Шановні виробники та патнери! ДП Рейлін вітає всіх із завершенням сезону! Щоб підтримати сільгосп...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Вибираємо гібриди сорго. Юкі

plant

Скарбничка практичних рішень. Вибираємо гібриди сорго. Юкі.   Сучасний  ринок посівного...

ЧИТАТИ ДАЛІ

Сорго - на старті!

plant

Шановні сільгоспвиробники!  Команда ДП Рейлін вітає Вас з початком весни, а значить –...

ЧИТАТИ ДАЛІ