16 листопада 2017

Головною умовою отримання дружних та сильнихсходів сорго є оптимальні строки сівби.

Сорго - це тропічна культура, тому вимоги до температурного режиму в нього відповідні. Насіння проростає за температури грунту 10С, утім, поспішати із сівбою не варто. Раннє висівання в непрогрітий грунт призводить до пліснявіння насіння, затримки розвитку та отримання зріджених сходів. До того ж, низькі температури грунту викликають спалахи кореневих гнилей, зокрема, фузуріозу та вертициліозу. Підбираючи строки сівби сорго, слід враховувати можливість повернення зворотніх заморозків. позаяк уже за температури -2-3С сходи гинуть.

Висів сорго починають, коли грунт на глибині 10 см прогріється до 14-16С.

Важливо! В зонах ризикового землеробства за для збереження вологи в грунті інколи виникає потреба у відносно ранніх термінах сівби. Для цього варто обирати гібриди з генетичною холодостійкістю, що витримують висівання в грунт температурою не нижче 12С.

За зниження температури грунту до 10С відмічається почервоніння сходів, що має тимчасовий характер та пов"язане з особливістю надходження фосфору в рослини, який стає стає малодоступним за температури грунту нижче 14С.

На що слід звернути увагу

Якщо насіння не було оброблене інсектицидом, слід зважати на ураження сходів попелицею, яка особливо шкодочинна на ранніх етапах розвитку рослин.

До фази кущення, що триває близько 40 днів після сходів, інтенсивно росте коренева система та слабо - надземна частина рослини. В цей час сорго погано конкурує з бур"янами, до того ж, встановлення стійких конкурентних відносин призводить до зменшенння майбутнього врожаю.

Важливо! Під час формування кореневої системи, що характерно для періоду сходів, рослинна інтенсивно споживає фосфор, тому важливо заздалегідь поповнити його запаси в грунті заздалегідь шляхом передпосівного чи посівного внесення комплексних мінеральних добрив.

Як встановити норму висіву

Агрономічно обгрунтована норма висіву має бути встановлена залежно від зимових запасів вологи в метровому шарі грунту. також враховуйте здатність гібриду кущитись, родючість грунту та запрограмовану систему живлення.

Рекомендована густота стояння ( тис.шт рослин на га) залежно від середньої кількості опадів та запасів вологи в метровому шарі грунту
Середньорічна кількість опадів, мм менше ніж 400мм 400-500мм 550-600мм понад 600мм на поливі
Запаси вологи в метровому шарі грунту, мм 60-80 90-100 100-110 120 -
Кількість рослин на 1га під час збирання, тис.шт 60-90 90-140 150-180 180-200 220

Як обрати ширину міжрядь

Сорго, зазвичай, висівають широкорядним способом із шириною міжрядь 45 чи 70 см, але вузькорядним способом. Обираючи ширину міжрядь - пам"ятайте, що вузькі міжряддя змикаються швидко, тому грунт менш нагрівається та розтріскується. Вузькі міжряддя обирайте для пізніх чи повторних посівів. Це запобігає надмірному кущенню рослин і сприяє рівномірнішому дозріванню волотей.

Робота над помилками

Для весни цього року характерна нестабільність температурного режиму. За ранніми, відносно високими, температурами прийшли періоди похолодань, зворотні заморозки та, навіть, снігопади. Тому ранній висів за таких умов може призвести до повної втрати сходів. Щоб уникнути небажаних наслідків - дотримуйтесь рекомендацій щодо строків сівби.

Антистресові заходи

Якщо рослини потрапили в стресові умови через низькі температури, шкідників чи посуху, радимо провести позакореневе підживлення препаратами, що містять антистресові речовини: фітогормони, гумати, амінокислоти, магній, цинк, а також - азот, фософор та калій.

Гарних Вам врожаїв!