22 листопада 2017

Кущення та інтенсивний ріст - відповідальний період формування врожаю. Небезпеки та шляхи їх подолання

Фаза кущення - це один із найвідповідальніших періодів формування майбутнього врожаю, адже саме в цей час зароджується волоть, програмується розмір та кількість квіточок у ній.

Початок фази на посівах відмічають після появи 3-4 листка. В цей період інтенсивно розвивається коренева система, добовий приріст якої сягає 1,5 см, формуються додаткові корені, з бруньок розвиваються пагони, закладається волоть. При цьому рослина активно споживає поживні речовини грунту, але ріст надземної частини все ще залишається досить повільним.

Що впливає на деференціацію клітин майбутньої волоті

Фаза кущення - один із критичних періодів розвитку сорго. Нестача волдоги та поживних речовин в цей час призводить до закладання волоті меншого розміру і, відповідно, з меншою кількістю квіток, аніж передбачає потенціал гібриду.

На що звернути увагу

- контроль чисельності попелиці є важливим моментом у формуванні здорових та сильних посівів та, як наслідок - закладання максимального врожаю;

- контроль забур"яненості посівів сприяє збереженню поживних речовин і вологи в грунті та унеможливлює конкурентні відносини типу: культура - бур"ян, що на генетичному рівні програмує нижчий бур"ян;

- своєчасно проведене підживлення рослин забезпечує формування повноцінної волоті та отримання високого врожаю.

Основні заходи, які проводять у фазу кущення

- боротьба з попелицею;

- боротьба з бур"янами;

- підживлення азотними або комплексними добривами;

- міжрядні обробітки

Важливо! Найбільше шкодять молодим рослинам сорго листкова злакова та соргова (кукурудзяна) попелиці, що можуть повністю знищити посіви у фазі сходів та кущення. Висока вологість повітря сприяє швидкому розмноженню шкідників, які, за таких умов, можуть утворювати до 8-10 поколінь за вегетацію. Висмоктуючи сік із молодого листя, попелиці вприскують токсин, що пригнічує розвиток рослин та порушує обмін речовин у них. Якщо насіння сорго не було протруєне інсектицидом, перша попелиця може з"явитися вже у фазі сходів. Інсектицид, що входить до міксу для передпосівної обробки насіння, здатен утримувати появу шкідників не менш як 40 днів від моменту сівби. Боротьбу з попелицею проводять інсектицидами біологічного чи хімічного походження. Перша хвиля попелиці перебуває на поверхні листочка і веде відкритий спосіб життя. В цю пору, за середньої чисельності шкідників, можна використовувати інсектициди біологічного походження чи хімічні препарати кишково - контактної дії. Але слід зважати на те, що попелиця може швидко розселятися на посівах і так само швидко - розмножуватися. Отже, своєчасно проведені заходи захисту забезпечують ефективність використання використання як біологічних, так і хімічних препаратів.

У чому перевага біологічних препаратів?

- біологічні препарати, на відміну від хімічних, не викликають у рослин токсичного стресу, а навпаки, сприяють зміцненню імунітету та стимуляції росту

- біологічні препарати мають низьку вартість;

- за використанн препаратів біологічного походження збільшується популяції ентомофагів - природніх ворогів шкідливих комах, які беруть активну участь у контролі чисельності шкідників.

Важливо!

Інтегровану систему захисту сорго проводять за схемою:

- якісна передпосівна обробка насіння міксом інсектициду, антидоту та фунгіциду, що забезпечує повний захист сходів від хвороб, грунтових шкідників та пополиці і дає змогу використовувати грунтові гербіциди;

- подальший контроль попелиці здійснюється препаратами біологічного походження з інсектицидно-фунгіцидними властивостями

Для забезпечення інтенсивного росту рослин до розчину для позакореневої обробки додають азотні добрива, гумати і сурфактанти. Виробники, що мають досвід вирощування сорго, знають, що подекуди однієї обробки хімічними препаратами не достатньо, щоб знищити попелицю, особливо, якщо насіння не протруєне інсектицидом, тому доводиться проводити по дві - три обробки комбінаціями препаратів, збільшуючи їх дози. За інтегрованого захисту проводьте обробку посівів вчасно, при появі шкідників. Як показує практика, за такого методу збільшується чисельність популяції семикрапкового сонечка, що є природнім хижаком для попелиці й здатне контролювати її чисельність. У роки з невисоким порогом шкідливості шкідників ефективність біопрепаратів становить 88-98%, що не відповідає ефективності хімічних препаратів.

Як боротися з бур"янами

Якщо насіння сорго оброблене антидотом Концеп III, тоді для боротьби з бур"янами використовують гербіциди на основі С-метолахлору, які вносять грунтово чи посходово. Вельми ефективними є міжрядні обробки. За потреби їх поєднують із підживленням азотними чи комплексними добривами.

Без сумніву, грунтово-кліматичні фактори мають вагомий вплив на формування врожаю сорго, але грамотно поєднуючи агротехнічні, агрохімічні та біологічні засоби, аграрії взмозі сповна розкрити потенціал культури сорго та отримати максимально можливі врожаї.