26 березня 2018

Надійний захист рослин – запорука Вашого високого врожаю. Інвестиції аграріїв у захист рослин збільшуються з року в рік. Рахуючи кожну витрачену копійку, ніхто не хоче ризикувати зменшенням ефективності ЗЗР. Тому варто пам’ятати, що ефективність пестицидів залежить від багатьох факторів, а саме: якості води, розміру крапель, їхньої здатності утримуватися на об’єкті, площі покриття поверхні, що обробляють тощо.

Чи знаєте ви, що дія ЗЗР головним чином залежить від якості робочого розчину для обприскування? Зокрема, показник кислотності (рН) і показник жорсткості води можуть стати вирішальними (критичними) факторами. За високого рівня рН відбувається прискорений розпад діючої речовини препарату (лужний гідроліз), який може проходити протягом декількох годин чи декількох хвилин. У різних регіонах України рівень рН води становить 6,5-9,5.

Періоди напіврозпаду деяких діючих речовин ЗЗР за підвищених значень рН

Діюча речовина ЗЗР

    Група    продукту

     Період напіврозпаду

   

        рН 7

   рН 9

Фенмедифам

гербіцид

12-24 год

7-10 хв

Десмедифам

гербіцид

24 год

7-12 хв

Ізоксафлютол

гербіцид

19 год

3,2 год

Римсульфурон

гербіцид

7 діб

4,2 год

Циперметрин

інсектицид

7 діб

2 год,     

рН 11 - 30 хв

Манкоцеп

фунгідид

2 доби

15 год

Каптам

фунгіцид

14,4 год

6 хв

Тирам

фунгіцид

3,5 доби

6,9 год

 

Розмір крапель і їхня здатність утримуватися на об’єкті

Дрібні краплі краще утримуються на поверхні рослин, ніж великі, які часто скочуються з неї. Перевага фракцій дрібних крапель у факелі розпилу потрібна для обробки таких бур’янів, як вівсюг і лисохвіст польовий, а також – для роботи з горохом. Але для олійних культур та квасолі краще підходять великі краплі. На здатність краплі утримуватися на поверхні, що обробляють, великою мірою впливають сурфактанти (ад’юванти). Знижуючи динамічний поверхневий натяг розпорошуваних крапель, ці засоби значно скорочують втрати робочого розчину.

Розмір крапель і площа покриття

При заданому обсязі рідини зменшення розміру розпилюваних частинок вдвічі призводить до восьмиразового збільшення кількості крапель, при цьому площа покриття плоскої поверхні листка або ґрунту може зрости вчетверо. Тому, коли цільовий об’єкт малого розміру, наприклад, лисохвіст польовий на стадії появи другого справжнього листка, шанси влучити в ціль зростають за умови дрібного розпилу. При цьому відбувається рівномірне і повніше покриття поверхні листка. Для продуктів системної дії достатньо потрапляння лише кількох крапель з активними інгредієнтами, а от, для контактних препаратів, потрібно повне покриття поверхні листка.

Ад’юванти – допоміжні, активні речовини, що самі по собі не є пестицидами, мають здатність прискорювати чи підсилювати дію пестициду, що призводить до підвищення його ефективності. Вони мінімізують чи усувають такі проблеми, як несумісність, нестабільність, спінювання, знесення чи змивання крапель, випаровування, лужний гідроліз або деградацію розчину. Взагалі, ад’юванти виконують такі важливі функції, як змочування, прилипання, проникнення, емульгування, підкислення розчину та інше. Різниця в дії аналогічних ЗЗР та їхніх генериків буде мало помітна під час якісного внесення з використанням ад’ювантів.

В залежності від функцій, ад’юванти поділяють на:

– поверхнево-активні речовини, які зменшують поверхневий натяг крапель, покращують змочування та розподіл рідини, можуть змінити дисперсію, суспензію чи осадження пестицидів у воді;

– підкислювачі, які пом’якшують жорстку воду з рН вище 7,5;

– стабілізатори, які стабілізують рН розчину;

– агенти сумісності, які покращують змішування рідких добрив та пестицидів;

– рослинні масла, які сприяють поглинанню продукту рослиною, оскільки пом’якшують кутикулу, але збільшують ризик опіку листя в жарких сонячних умовах;

– піногасники, які здатні контролювати ненормоване піноутворення;

– прилипачі, які збільшують адгезію тонких твердих частинок до поверхні листка, зменшують кількість часточок, що змиваються дощем чи іригацією, а також – випаровування та, в деяких випадках, зменшують ультрафіолетовий розпад пестициду;

– ретраданти зносу, які зменшують знесення робочої рідини;

– пінетранти, які збільшують здатність рідини проникати в кореневу систему рослини, листя і стебла;

– буферизуючі агенти, які попереджують випадання в осад компонентів добрив чи пестицидів. Рекомендуються для використання у бакових сумішах;

– загущувачі, які збільшують в’язкість розпилюваної рідини, що призводить до збільшення крапель та зменшує їхнє знесення.

Лінійка ад’ювантів торгової марки Бревер (США) від ДП «Рейлін» містить продукти, що належать до різних груп і виконують різні функції, а також – комбіновані препарати.

Олійний концентрат Бревер 83-17 (Brewer 83-17). Концентрат суміші олій (99%) + неіоногенний сурфактант (ПАР) (1%). Завдяки маслянистій консистенції Бревер 83-17 з успіхом використовується для обприскування культурних рослин та бур’янів з гладкою листовою поверхнею (буряків, цибулі, капусти, лободи тощо).Бревер 83-17

Бревер 90-10 (Brewer 90-10).

Малопінний сурфактант, суміш поверхнево-активних речовин (90%) з інертним наповнювачем (10%). Високоефективний за використання під час сухої чи прохолодної погоди,коли в рослині уповільнюються фізіологічні процеси. Рисунок1

Сурфактант рН + Азот (Surfactant pH + N)

Містить фосфорну кислоту, азот та неіоногенний сурфактант. Сурфактант рН + Азот незамінний в бакових сумішах з рН-чутливими ЗЗР – такими, що за рН води більше ніж 7,8 мають швидкий розпад діючої речовини (лужний гідроліз). Фосфорна кислота нормалізує рівень рН води, підвищучи буферність розчину, зберігає діючу речовину препарату в незмінному вигляді протягом багатьох годин чи навіть діб. Азот слугує транспортним агентом, який, разом з діючою речовиною пестициду, легко поглинається листовою поверхнею рослини. Сурфактант рН +Азот є додатковим джерелом азоту та фосфору для листового живлення рослин. Високоефективний на ранніх етапах органогенезу, сприяє розвитку кореневої системи та формуванню генеративних органів рослин.РисунокpH

Сурфактант Сайд-Кік II (Cide-Kick II). Неіоногенний 100% активний проникаючий та зволожуючий реагент на основі природної малов’язкої речовини – хвойного лімонену. Рекомендується для обприскування культурних рослин та бур’янів, які мають ворсисту поверхню листків, ущільнену кутикулу чи захисний восковий наліт. Проявляє контактну інсектицидну дію і має овоцидний ефект. Також ефективний для використання в садах, декоративному садівництві та лісопарковому господарстві по сплячих бруньках.

Сурфактант Сіл-Кік (Sil-Kick). Неіоногенний сурфактант-органосилікон. Суміш полімеру з цитрусовим лімоненом – покращена формула Сайд-Кік.

Високоефективний за сухої, вітряної чи спекотної погоди, внесення з повітря, малооб’ємних обприскуваннях. Присутність силіконів сприяє максимальному контролю зарозпиленням крапель за будь-яких погодних умов. Сіл Кік 1

Очищувач Ф -239 Ультра (F- 239 Ultra) та його аналог Очищувач МСБ Ультра (MSB Ultra).

Суперсильний очищувач та нейтралізатор для промивання агрегатів та вузлів с/г техніки. Високий рівень рН (13) нейтралізує залишки пестицидів, навіть у важкодоступних місцях (баках, форсунках, фільтрах тощо).

Знищувач піни Дефомер (Defoamer), антипіна. Концентрований пінознищувач на основі силіконової емульсії. Ефективний за використання з пестицидами, що мають сильне або ненормоване піноутворення.

Ад’юванти від ДП “Рейлін” містять неіоногенні сурфактанти, які є сумісними з більшістю пестицідів та навіть за невисоких норм (100-250 мл на 100 л води) здатні істотно покращити якість внесення пестицидів, а в деяких випадках (погана якість води, використання генериків тощо) є незамінними компонентами робочих розчинів ЗЗР.